Rozhovor s kapelou Drzý čert

Kapela Drzý Čert hraje našláplou směs trashe a black metalu a byla založena kolem roku 2009. Je složena ze samých zkušených hudebníků, kteří např. dříve hráli v metalových kapelách jako je např. Root, Demon, Rituál, Deflorace, B.B.R. Zahráli si např.  jako předkapela brazilské kapely Torture Squad, na troj koncertě v sestavě Debustrol, Root a Drzý Čert, či s ortodoxními black metalisty Asgard a dnes asi nejvíce uznávanou UGBM (undergroundově black metalovou) kapelou Inferno. Kapela samotná vydala alba Return 2010 a Codex Gigas 2013, nyní připravuje album Navždy prokletí, které vyjde v roce 2015. Nedávno vyšla o jejich hraní i kniha v limitované edici zvaná jako Cesta peklem. Dobré by bylo zmínit i vlastnictví internetového ochodu jednoho ze členů satanshop.cz, kde lze koupit různé zajímavé věci ze světa satanismu. Podobně jako např. Marylin Manson má Drzý Čert svou fanouškovskou organizovanou základnu, která je známá jako The Satanic Army – Czech Republic a zabývá se organizovaným supportem na koncertech, diskuzemi, či podporou projektů ohledně kapely. A nyní již rozhovor samotný:
1) Jak byste v krátkosti představili kapelu Drzý Čert, jak vznikl název? Hraje nějaký Váš člen ještě v nějaké jiné kapele?
Kapela vznikla, když se vrátil můj dlouholetý kamarád bubeník Jarda z USA a my se nudili jednou v pátek v hospodě. Napadlo nás, co kdybychom si zase po 20. letech zahráli? Za hodinu jsme měli všechno v kufru… Název vznikl jen tak… „Představ si, že se budeme jmenovat třeba Drzý Čert… Co si lidi budou myslet… a pak jim to tam nasolíme…“ He, he, tohle jsem mu řekl. Momentálně hraje kytarista Milla, ještě v kapele Cohorta.
2) Zabývá se u Vás někdo satanismem, co pro Vás představuje jako pro kapelu?
Satanismus je životní styl, osobně můj životní styl. Jsem satanista teoretik, je to filozofie, nic víc, nic míň… Jako kapela jsme 5 různých osobností a všichni jsme tak trochu čerti, ale ostatní mají svoje životní dráhy a musel by ses zeptat přímo každého z nich. Pro kapelu je to její základ převážně v textech, v symbolice, ale i tento image je postaven na klasickém old schoolu, ke kterému se to prostě hodí, zpívat o pekle a jeho moci… Vzpomeňme Slayer, Kreator – jejich texty, symboly, které taky šokovaly… Hlavně se tím ohromně bavíme… Je to show, to na co lidi čekají – temnota a metal.

3) Jak jste v minulosti spolupracovali s Big Bossem (Jirka Valtr), tuším, že Vám napsal text ke skladbě Vítěz?
Jura je můj kamarád a jsem taky velký obdivovatel jakéhokoliv jeho uměleckého díla. Podle mě je to výjimečný člověk a v minulosti jsem Root např. pořádal koncert, točil nějaké live video, dodával mu dobrou moravskou slivovici ;-), ale i on podpořil náš hudební festival svou návštěvou při premiéře kapely Drzý Čert. Požádal jsem ho o text na naši desku a my na něho udělali dost kultovní song. Jakmile budeme křtít v Brně další placku, budu mu muset poděkovat osobně u baru… dlužím mu to, nějak na to nebyl prozatím čas. Kluci z kapely říkají, že je to můj otec… He, he, vždycky: „Viděl jsi tátu v televizi?“ něco na tom bude… budu muset zjistit, kde se moje maminka potulovala po večerech, když studovala v Brně Fakultu výtvarných umění… ;-))).
4) S kým zajímavým jste si už zahráli a s kým byste si chtěli naopak ještě zahrát?
My nehrajeme proto, abychom si s někým zahráli, ale pro lidi a pro naši radost… Je vždycky potěšení, ocitnout se v dobré společnosti legendárních kapel, to nepopírám. My to máme naopak, když jsem zařizoval nějakou akci, zavolal jsem někomu legendárnímu a řekl mu: „Nechcete si s námi zahrát?“ a ne: „Můžeme si s Vámi zahrát?“ A bylo to… je to jen metal.
5) Máte nějakou obzvláštní pikantérii z koncertů?
Těch je spousta a nechce se mi to tady ani psát, ale jedna je dobrá. Když jsme měli hrát na akci Vyschlé Kópák III. a my přijížděli na výletiště, přímo s námi přijelo takové počasí, jaké jsem ještě neviděl: stromy se lámaly, blesky, v areálu potopa, protože spadlo snad 100 litrů vody na metr krychlový za 10 minut… Vjedeme do areálu autem, všichni návštěvníci zalezlí, kde se dalo, ze strachu, že přijdou k úrazu, jen u vstupného pár pořadatelů. Otevřel jsem opatrně okýnko auta a řekl jednomu „My jsme Drzý Čert, vystupujeme tu…“, a už to bylo… areálem se začalo volat: „Drzý Čert přijel… proto taková pekelná nálož!“ No, byl to triumfální příjezd, který dodnes nezapomenu, seděli jsme ještě dlouho v autě, než to přestalo, ale potom se vyčasilo a byl to super fešťák… Jen jsme pořád slyšeli: „Hoši to byl příjezd, jak jste to udělali?“ :-)))
6) Jak hodnotíte Českou black metalovou scénu? Osobně vidím ohromný posun. Myslím si, že jsme takovou malou black metalovou velmocí: Cult ov fire, Root, Inferno, Velmistr atd. Máte oblíbené kapely?
Ano u nás je to fakt dobré. Jsme temná kotlina metalu… a to mě jako black metalového posluchače těší. Jsem dokonce větší fanoušek českých než zahraničních kapel. Mám v tom jasno již dlouhá léta, ale i nově vzniklé smečky mě baví. Již jsem zmínil Root, ale hodně mě bere i Solfernus, Ritual, Blackosh… a samozřejmě Masters Hammer, Inferno, ale to bych tady musel napsat hodně kapel, protože tento žánr fakt umíme… Jsem rád, že žiju v takovém metalovém pekle…